Problémy s prostatou sa u mužov objavujú bežne s pribúdajúcim vekom. 

Pre prvé príznaky problémov s prostatou (okrem akútneho zápalu) je typické, že majú plazivý nástup a nie sú natoľko obťažujúce, takže im muži často ani nevenujú pozornosť alebo ich pripisujú na vrub pribúdajúcemu veku. 
 

Medzi prvotné "signály", pri ktorých už zbystria pozornosť, teda patrí:  

 • slabší prúd moču
 • prerušovaný prúd moču,
 • obťažnejšie močenie - napr. potreba zatlačiť pri začatí močenia. 

Ďalej sa môžu pridávať tieto ťažkosti: 

 • častejšie močenie ako prv, 
 • obťažujúce nutkanie na močenie niekoľkokrát za noc, 
 • pocit nevyprázdneného močového mechúra aj po vymočení, 
 • odkvapkávanie moču na konci močenia alebo do spodnej bielizne po vymočení, 
 • inkontinencia (mimovoľný únik moču) pri závažných stavoch.  

Je zaujímavé, že veľkosť prostaty nie  vždy priamo súvisí so závažnosťou príznakov, ktoré muž pociťuje. Opísanie subjektívnych príznakov pacientom je preto neoddeliteľnou súčasťou lekárskeho vyšetrenia prostaty.  

Benígna hyperplázia prostaty (alebo nezhubné zväčšenie prostaty) je častý problém s prostatou postihujúci obyčajne mužov vo veku nad 50 rokov. Zväčšovaním prostaty sa stláča močová rúra v mieste vývodu z močového mechúra. BHP tak môže negatívne ovplyvňovať močenie - silu prúdu moču, časté nutkanie na močenie a pod.  

Ak chcete získať viac informácií, kliknite  tu.

Preventívne a základné vyšetrenie môže urobiť praktický lekár, ktorý vás pri podozrení na akékoľvek zmeny prostaty pošle k urológovi. 

Na preventívne prehliadky je vhodné začať chodiť pravidelne v päťdesiatke 1-krát za 1 - 2 roky.  V prípade, že niekto v rodine mal rakovinu  prostaty, odporúča sa začať už od veku 40 rokov. 

Niektoré zdravotné poisťovne preventívne prehliadky hradia alebo na ne prispievajú, stačí si overiť podmienky vašej poisťovne. 

Štandardné vyšetrenie spočíva v celkovom zhodnotení subjektívnych príznakov, v rozbore krvi a moču a pohmatovom vyšetrení prostaty.  Viac informácií o vyšetrení nájdete tu.

Prostatický špecifický antigén (PSA) je bielkovina, ktorá sa tvorí iba v prostatických žliazkach. Obsahuje ho prostatická tekutina a malá časť sa uvoľňuje do krvného riečiska. Hladina PSA  sa dá teda jednoducho zistiť z krvných testov. 

PSA testy sa používajú ako jedna z metód pre všeobecné určenie zmien v prostate (zväčšenie prostaty, zápal atď.). Hodnota PSA je však závislá napríklad aj od veku, veľkosti  prostaty a celkového zdravotného stavu. Kvôli určeniu presnej diagnózy pristupuje preto lekár k ďalším vyšetreniam. 

Lekár odporučí vhodnú liečbu na základe vyšetrení a stanovenej diagnózy. Voľba liečby závisí aj od "závažnosti" ťažkostí.  

V prvej fáze BHP (pri miernych ťažkostiach s močením) lekár obyčajne odporučí len tzv. "pozorné vyčkávanie" - bedlivé monitorovanie vášho stavu spolu s úpravou životného štýlu.  Už od prvých príznakov  je prínosom užívanie výživových doplnkov na podporu správnej funkcie  prostaty a močových ciest. 

Pri zhoršovaní príznakov alebo pri závažnejších stavoch zväčšenej prostaty pristúpi lekár k liečbe.  V súčasnej dobe sú najčastejšie odporúčanou liečbou podľa stavu ťažkostí:  

 • rastlinné preparáty so Saw palmettom,
 • alfa-blokátory,
 • inhibítory 5 alfa-reduktázy.

Iba v prípade závažných komplikácií odporučí lekár jedno z operačných riešení.   

Drobné úpravy životného štýlu môžu zmierniť niektoré príznaky. Napríklad: 

 • ak obmedzíte príjem tekutín vo večerných hodinách, môžete znížiť početnosť nočného močenia; 
 • obmedzením konzumácie alkoholu alebo kávy predídete dráždeniu močového mechúra, ktoré vyvoláva nutkanie na močenie aj v prípade, že ešte nie je zaplnený; 
 • močenie v sede môže uľahčiť lepšie vyprázdnenie močového mechúra;  
 • sedavý spôsob života má negatívny vplyv na prostatu, preto sa odporúča dodržiavať v rámci týždňa pravidelný pohyb  (chôdza...).