Telo ako dôkaz

Telo ako dôkaz

Ako? Tým, ako sa k svojmu telu budeme chovať - teda akú zvolíme životosprávu, čo budeme jesť a piť a ako sa dokážeme celkovo pozerať na svet. 

„Zrkadlo, zrkadlo, kam sa stratilo  moje mladé, pružné telo?“ Len pokoj… takto si pri pohľade na seba občas povzdychneme všetci. Vplyvom starnutia sa v našom tele deje rad zmien, okrem iného dochádza k úbytku svalovej hmoty, preto sa nám zdá, že naše telo "vädne".  V strednom veku sa schopnosť produkovať svalové bunky znižuje  približne o  30 %  a u seniorov  je to dokonca takmer o polovicu. To bola tá zlá správa. A teraz nasleduje tá dobrá - objem svalovej hmoty môžeme sami pozitívne ovplyvňovať. Podľa najnovších štúdií dokonca aj deväťdesiatnici môžu svalovú hmotu znovu pribrať!  A nie je v tom žiadna alchýmia  či veda.

Elixír mladosti nazývaný cvičenie
uku na srdce, koľko času denne venujete odpočinku pri čítaní novín, internete alebo televízii? Pár hodín? Tak to si určite nájdete pol hodinku na to, aby ste svoje telo zapojili aktívne. 30 minút denne, venovaných pohybu, ten  totiž dokáže s telom zázraky. Pohyb je v starobe skutočne veľmi dôležitý už len preto, že telesné bunky prirodzene  strácajú schopnosť efektívne produkovať energiu.  Choďte napríklad plávať alebo sa venujte obyčajnej kondičnej chôdzi. Môžete skúsiť jogu alebo pilates, ktoré príliš nezaťažujú, ale prirodzene svaly spevňujú. Výborné je aj kardio v podobe skokov cez švihadlo, jazdy na rotopéde, sedu a ľahu, klikov, drepov. Ak budete cvičiť intenzívne a v krátkom časovom intervale, zvýši sa vám pulzová frekvencia a telo začne produkovať omladzovacie hormóny, ktoré majú blahodarný vplyv na tkanivá a orgány. 
Aj keď sa vám do cvičenia nie vždy bude chcieť, pokúste sa byť k sebe v tomto ohľade dôsledný. Oveľa väčší zmysel má každodenná fyzická aktivita, ako si raz v týždni dať pre pocit viny tzv. do tela.  Uvidíte, že sa čoskoro začnete cítiť výborne a všetko vrátane starnutia sa naraz bude zdať ružovejšie. Dbajte aj na dodržiavanie  pitného režimu a dostatočný príjem vitamínov a minerálov. Doprajte telu  antioxidanty a pozor, rozhodne z jedálneho lístka nevynechávajte tuky. Pre starnucí organizmus sú veľmi dôležité, pretože majú pomocnú úlohu pri obnove dôležitých hormónov, napr. testosterónu. Ak pridáte dostatočný spánok, dobrú náladu a vyhýbanie sa stresu, máte všetky tromfy v ruke!  

Späť na výpis
triangle triangle