PREVENCIA NA PRVOM MIESTE

Priznajme si to na rovinu - nebojíme sa tmy, hadov, tvrdej práce, ale predstava rakoviny prostaty nám dokáže nahnať strach.

A nie je sa čomu čudovať, ak uvážime, že u mužov je jedným z najčastejšie diagnostikovaných zhubných nádorov. Poznať rakovinu prostaty v jej úplných začiatkoch pritom nie je vôbec ľahké, pretože sa nijako zvlášť neprejavuje. Je to ochorenie plazivé a záludné, ktoré o sebe dá vedieť, až keď sa dostane do pokročilejšej fázy.  Včasné zachytenie choroby je pritom nesmierne dôležité - dáva totiž mužom veľkú šancu na úspešnú liečbu. Ako však zariadiť, aby sme nič nepodcenili či neprehliadli? Našťastie to nie je žiadna veda - stačí, keď budeme pravidelne chodiť na preventívne vyšetrenie. 

Nikto z nás nemá záľubu v návštevách lekára, nota bene, keď ide o záležitosť tak chúlostivú a intímnu, ako je prostata. Na druhej strane - vidina spokojnej jesene, strávenej v zdraví a pohode, za tú obeť určite stojí. Všeobecne platí, že len čo na narodeninovej torte sfúkneme 50. sviečku, mali by sme raz ročne podstúpiť preventívnu prehliadku u praktického lekára či urológa. 

Súčasťou vyšetrenia je aj test hladiny prostatického špecifického antigénu (PSA) z krvi. PSA je bielkovina, ktorú tvoria bunky prostatických žliazok. Tie vylučujú tekutinu, ktorá je súčasťou ejakulátu, jej malé množstvo sa však súčasne dostáva aj do krvného obehu. Krvný test je teda schopný ju detekovať a ak zachytí jej zvýšenú hladinu, je to signál, že prostatu treba vyšetriť podrobnejšie.  Testovanie PSA, čo je pomerne nová metóda, sa obyčajne kombinuje so starým, osvedčeným postupom, teda vyšetrením pohmatom cez konečník  (per rektum), ktoré prezradí cenné informácie o aktuálnom rozmere  a ohraničení prostaty. Ak lekár pri ňom  zaznamená patologické odchýlky, odporučí ďalšie vyšetrenie. 
"Ste v poriadku," to je verdikt, ktorý si pochopiteľne želá počuť každý muž a aj väčšina z nás ho  počuť bude. Ak však zaznie z úst odborníka diagnóza rakovina prostaty, neprepadajte panike a chmúrnym myšlienkam, že je to konečná.  Nepochybne ide o veľmi závažné ochorenie, na druhej strane sa rozvíja relatívne pomaly a úroveň i možnosti medicíny sa v ostatných rokoch výrazne zlepšili, takže rakovina prostaty sa dá efektívne liečiť. Treba si však uvedomiť, že jej včasné odhalenie dosť pomáha. Nepodceňujte teda prevenciu a po päťdesiatke sa pravidelne nechajte vyšetriť. A pokiaľ sa ochorenie prejavilo u niektorého z vašich príbuzných, začnite už v štyridsiatke. Pri rakovine prostaty platí dvojnásobne, že osud hrá do kariet pripraveným. 

PREVENCIA NA PRVOM MIESTE