Aké sú najčastejšie problémy s prostatou?

Benígna hyperplázia prostaty  (BHP)

BHP je najčastejším problémom prostaty, ktorý postihuje takmer každého druhého muža nad 50 rokov. Výsledkom je zväčšenie objemu prostaty, ktorá tak tlačí na močovú rúru. Tento tlak spôsobuje poruchy močových ciest - ich intenzita a frekvencia však nezávisí vždy na objeme prostaty. Viac informácií si prečítajte tu.

Zápal prostaty

Prostatitída, čiže zápal prostaty, je komplikovaný stav, vyskytujúci sa obyčajne u mladších mužov. Má dve formy - akútnu a chronickú, pričom najčastejšou formou je syndróm chronickej panvovej bolesti. Viac informácií si prečítajte tu.

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty je jednou z najčastejších foriem rakoviny u mužov, avšak s veľmi vysokou pravdepodobnosťou prežitia. Preto odporúčame včasné (od veku 40 rokov) a pravidelné preventívne vyšetrenia, lebo symptómy v ranom štádiu rakoviny môžu pripomínať BHP.  Viac informácií si prečítajte tu.

Benígna hyperplázia prostaty

Benígna hyperplázia prostaty (BHP), čiže nezhubné zväčšenie prostaty, je najčastejšie diagnostikovaným urologickým ochorením u mužov nad 50 rokov. Jej príčiny ešte nie sú celkom známe, ale zdá sa, že tento stav súvisí s hormonálnymi zmenami, ktoré podporujú rast prostaty. Ako sa prostata postupne zväčšuje, stláča močovú rúru a dráždi  močový mechúr, čo môže negatívne ovplyvňovať kvalitu močenia.  

Aké príznaky môžu súvisieť s BHP? 

Zväčšená prostata môže ovplyvniť močenie rôznymi spôsobmi, pričom kombinácia príznakov a ich "závažnosť" je individuálna. Navyše, neexistuje priama úmera medzi veľkosťou prostaty a subjektívnymi ťažkosťami pri močení.  

Kvôli lepšiemu prehľadu môžeme príznaky rozdeliť do týchto skupín: 

Príznaky pri močení (tzv. evakuačné):

 • slabší prúd moču, 
 • obťažný začiatok močenia (trvá dlhší čas, kým sa prúd spustí, treba viac tlačiť a pod. ), 
 • prerušované močenie,
 • rozdvojenie alebo rozstrekovanie moču,  
 • dlhšie trvajúce zakončenie močenia,
 • pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra,  
 • odkvapkávanie moču na konci močenia alebo krátko po vymočení.

Príznaky plnenia močového mechúra (zadržiavace):

 • potreba močiť častejšie než predtým, 
 • časté vstávanie v noci pre potrebu močenia (tzv. nyktúria),
 • náhle nutkania na močenie,
 • mimovoľný únik moču (inkontinencia).

Podpora funkcie prostaty a liečba 

Pozorné vyčkávanie
Pokiaľ máte nezhubne zväčšenú prostatu, ale netrpíte nepríjemnými ťažkosťami s močením, ktoré negatívne ovplyvňujú kvalitu vášho života, lekár obyčajne odporučí tzv. pozorné vyčkávanie. T.j. vysvetlí vám podstatu ochorenia, načrtne možnosti úpravy životného štýlu, aby sa zmiernili príznaky a bude si vás pozývať na pravidelné kontroly v niekoľko mesačných cykloch. Takto bude v priebehu ďalších mesiacov (alebo aj rokov) sledovať váš stav a v prípade zhoršenia príznakov vás zavčasu  začne liečiť. Už od prvých príznakov je prínosom užívanie výživových doplnkov  na podporu správnej funkcie prostaty a močových ciest. 

Rastlinné prípravky
Tieto prípravky sú vyrobené z rastlinných výťažkov, pri ktorých bol vedeckými štúdiami a/alebo tradičným použitím preukázaný pozitívny vplyv na funkciu prostaty a močových ciest pri miernych alebo stredných prejavoch. Medzi najpoužívanejšie patrí napr. extrakt zo Saw palmetta a pŕhľavy.  Nespornou výhodou týchto prírodných zložiek je aj fakt, že sa pri ich užívaní v podstate nevyskytujú závažné nežiaduce účinky.  

Lieky na predpis
Pri zhoršovaní obťažujúcich príznakov a s prihliadnutím na váš celkový stav môže lekár odporučiť lieky na predpis. Najčastejšie odporúčanou skupinou liečiv sú tzv. alfa-blokátory, ktoré pôsobia na zmiernenie príznakov prostredníctvom uvoľnenia hladkej svaloviny prostaty a hrdla močového mechúra. Tým zlepšujú prietok moču a zmierňujú pocit dráždenia močového mechúra.  
Inou možnosťou sú tzv. inhibítory 5alfa-reduktázy, ktoré  prispievajú nielen  k zmierneniu príznakov, ale spôsobujú aj pomalé zmenšovanie prostaty.  Liečba sa vzhľadom na potenciálne vedľajšie účinky na sexuálne funkcie obyčajne odporúča mužom so závažnejšími príznakmi. 

Operačné riešenie 
Iba v prípade závažných komplikácií (napr. zástava močenia) lekár zvažuje jedno z operačnych riešení. S rozvojom medicíny majú urológovia k dispozícii napr. tzv. minimálne invazívne metódy, ktoré minimalizujú riziko  komplikácií  a umožňujú krátku dobu rekonvalescencie.

Zápal prostaty

Prostatitída (zápal alebo infekcia prostaty) je komplikované a nejednoznačné ochorenie. Na rozdiel od väčšiny problémov
s prostatou sa vyskytuje častejšie u mladších mužov či mužov stredného veku. Zápal prostaty prekoná vo svojom živote iba
5 až 10 % mužov.

Príznaky

Zápal prostaty sa vyznačuje rôznymi príznakmi v závislosti od konkrétneho typu prostatitídy; vo všeobecnosti sa však dá povedať, že spoločným znakom je bolesť v intímnej oblasti (nie v prípade asymptomatického zápalu prostaty). Väčšina pacientov pozoruje:  

 • bolesti v podbruší, okolo hrádze alebo močového mechúra,  

 • časté nutkánie na močenie, pričom pri močení alebo ejakulácii cítia bolesť. 

V prípade bakteriálnej infekcie sa môže pridružiť aj zimnica a horúčka. 

Zápal prostaty - typy a liečba 

Akútny bakteriálny zápal  prostaty

Akútny bakteriálny zápal prostaty má rýchly nástup s horúčkou, zimnicou a ďalšími príznakmi akútnej infekcie.    
K zápalom dochádza, keď sa v žľaze množia baktérie. Prejavujú sa nasledujúcimi príznakmi: 

 • zimnica,
 • horúčka 39 - 40° ,
 • časté a bolestivé močenie.    

PPokiaľ na sebe pozorujete vyššie uvedené príznaky, okamžite navštívte vášho urológa. Účinnú liečbu bakteriálnych infekcií prinášajú antibiotiká, v niektorých prípadoch je však potrebná krátka hospitalizácia.  
Niekedy sa infekcia opakovane vracia. To je typickým prejavom chronického bakteriálneho zápalu prostaty.  

Chronický zápal prostaty

Chronický zápal prostaty (alebo syndróm chronickej panvovej bolesti) je najčastejším typom zápalu. Hlavným príznakom je bolesť
v oblasti  genitálu, podbrušia alebo spodnej časti chrbta trvajúca viac než 3 mesiace.  
Liečba syndrómu chronickej panvovej bolesti je podstatne ťažšia než akútneho zápalu prostaty, pretože je obyčajne obťažné určiť jej príčinu (pokiaľ sa neobjavuje po niekoľkých prípadoch akútnej prostatitídy). Pred začatím zodpovedajúcej liečby, ktorá je väčšinou kombináciou liekov a zmeny životného štýlu, treba urobiť rad vyšetrení.

Asymptomatický zápal  prostaty

Asymptomatický zápal prostaty znamená, že prostata je zapálená, ale pacient nevníma žiadne znepokojivé príznaky. Existuje však riziko, že tento druh zápalu  prostaty môže viesť  k neplodnosti.

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty je jednou z najčastejších foriem rakoviny u mužov. Zhruba každému šiestemu mužovi je počas života diagnostikovaná rakovina prostaty. Vzhľadom na to, že rakovina prostaty sa rozširuje obyčajne pomaly, existuje vysoká šanca
na úspešnú liečbu, a to najmä v prípade včasného odhalenia. Preto sú u mužov po 50. roku veľmi dôležité pravidelné kontroly.
A skutočne je to tak, že rakovina prostaty býva odhalená v prevažnej väčšine prípadov náhodne,  na základe zvýšenej hladiny prostatického špecifického antigénu (PSA) v krvi.  

Riziko rakoviny prostaty sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom (zhruba dvaja z troch mužov s rakovinou prostaty sú vo veku nad 65 rokov). Ďalším faktorom môže byť rodinná anamnéza - ak má pacient otca alebo brata s rakovinou prostaty, riziko je u neho viac než dvojnásobné. Ohrozenejší sú aj muži, ktorí konzumujú tučné jedlá. 

Príznaky

Pokiaľ máte ťažkosti s močením, ako je nutkavá potreba močiť alebo odkvapkávanie po vymočení (tzv. postmikčný dribling),
či  vážne problémy s erekciou, mali by ste tento problém riešiť s vaším praktickým lekárom alebo urológom. V skutočnosti môže rakovina prostaty spôsobovať podobné príznaky ako BHP, preto len odborné lekárske vyšetrenie umožňuje vylúčiť alebo potvrdiť diagnózu rakoviny v ranej fáze. V prípade, že si všimnete krv v moči alebo v sperme, mali by ste bezodkladne navštíviť lekára. 

Liečba

Aby mohol váš lekár zistiť, či  vaše príznaky spôsobuje rakovina prostaty, položí vám otázky súvisiace s vašimi minulými zdravotnými problémami, vašou rodinnou anamnézou a štandardne vyšetrí prostatu, vrátane kontroly PSA v krvi, ktorého zvýšená hladina je jedným z ukazovateľov rakoviny prostaty (avšak zvýšenie PSA môžu spôsobiť aj iné dôvody, napríklad zápal prostaty).  
Iba v prípade, že tieto testy poukážu na možnú rakovinu prostaty, pošle vás váš lekár k urológovi s požiadavkou na biopsiu prostaty, ktorá je kľúčová pre konečnú diagnózu.  

Liečba rakoviny prostaty závisí od niekoľkých faktorov - napr. fázy choroby, vášho veku alebo celkového zdravotného stavu. Vďaka rýchlemu rozvoju lekárskej vedy v ostatných rokoch liečbu vykonávajú špecializovaní urológovia, ktorí vám odporučia a vysvetlia jej najlepšie možnosti.  

Vyšetrenie

Rôzne ochorenia prostaty sa môžu v jednotlivých štádiách prejavovať podobne, preto lekár robí väčšinou  sériu testov na vylúčenie či potvrdenie konkrétnych problémov s prostatou.   

Návšteva u lekára začína  obyčajne  rozhovorom, ktorého cieľom je získať čo najviac informácií o všetkých doterajších ťažkostiach i  životnom štýle a posúdiť dedičné riziko.  
Lekár vás môže taktiež požiadať o vyplnenie dotazníka IPSS (Medzinárodné skóre prostatických symptómov), ktorý mu pomôže lepšie objasniť jednotlivé príznaky a ich množstvo. Dotazník si môžete vyplniť a ihneď získať výsledok tu.

Štandardne potom nasleduje: 

 • rozbor moču na prípadné odhalenie infekcie v močových cestách alebo stôp krvi v moči; 
 • test PSA z krvi, ktorého zvýšená hladina môže indikovať zmeny v prostate; 
 • pohmatové vyšetrenie prostaty cez konečník, ktoré lekárovi umožní posúdiť jej veľkosť, tvar a konzistenciu. Toto vyšetrenie býva "strašiakom" pre mnohých mužov, ale väčšinou je  väčší problém skôr v ich predstavách než v zákroku samotnom. Toto rýchle vyšetrenie je tiež dôležitou podmienkou včasného záchytu nádorov. 

Medzi ďalšie vyšetrenia, ku ktorým môže pristúpiť urológ, patrí napr.:

 • uroflowmetria - jednoduchý test, pri ktorom sa močí do špeciálnej nádoby a elektronicky sa zaznamenáva prietok moču.  Toto vyšetrenie ukáže, či zväčšená prostata spôsobuje blokádu močovej rúry; 
 • ultrazvukové vyšetrenie pomáha stanoviť objem prostaty a taktiež umožňuje odhaliť prítomnosť ďalších možných komplikácií, ktoré sa môžu vyskytovať súčasne so zväčšenou  prostatou a môžu zhoršovať príznaky  alebo ovplyvňovať voľbu najvhodnejšej liečby.  

Príznaky, ktoré obyčajne signalizujú problémy s prostatou

Vzhľadom na zvyšujúcu sa priemernú dĺžku života sa problémy s prostatou stávajú stále bežnejšími. A napriek tomu, že sa týkajú predovšetkým starších mužov, ťažkosti s prostatou môžu postihnúť muža v každom veku.  Všeobecne sú najčastejšími príznakmi ochorenia prostaty ťažkosti v oblasti močových ciest: 

 • Slabý alebo prerušovaný prúd moču 
 • Ťažkosti spojené so začatím močenia 
 • Častá potreba močiť 
 • Náhla potreba močiť 
 • Časté nočné vstávanie kvôli nutkaniu na močenie 
 • Pocit plného močového mechúra aj po skončení močenia 

Pokiaľ spozorujete krv v moči alebo máte bolesti chrbta, bedier či panvy, navštívte ihneď svojho lekára.  Návšteva praktického lekára alebo urológa nemusí nutne znamenať, že podstúpite lekársky či chirurgický zákrok, profesionálne vyšetrenie však umožní vášmu lekárovi  na základe presnej diagnózy zvoliť pre vás  to najvhodnejšie riešenie.