BENÍGNA HYPERPLÁZIA PROSTATY

Benígna hyperplázia prostaty (BHP), čiže nezhubné zväčšenie prostaty, je najčastejšie diagnostikovaným urologickým ochorením u mužov nad 50 rokov. Jej príčiny ešte nie sú celkom známe, ale zdá sa, že tento stav súvisí s hormonálnymi zmenami, ktoré podporujú rast prostaty. Ako sa prostata postupne zväčšuje, stláča močovú rúru a dráždi  močový mechúr, čo môže negatívne ovplyvňovať kvalitu močenia.  

Aké príznaky môžu súvisieť s BHP? 

Zväčšená prostata môže ovplyvniť močenie rôznymi spôsobmi, pričom kombinácia príznakov a ich "závažnosť" je individuálna. Navyše, neexistuje priama úmera medzi veľkosťou prostaty a subjektívnymi ťažkosťami pri močení.  

Kvôli lepšiemu prehľadu môžeme príznaky rozdeliť do týchto skupín: 

Príznaky pri močení (tzv. evakuačné):

  • slabší prúd moču, 
  • obťažný začiatok močenia (trvá dlhší čas, kým sa prúd spustí, treba viac tlačiť a pod. ), 
  • prerušované močenie,
  • rozdvojenie alebo rozstrekovanie moču,  
  • dlhšie trvajúce zakončenie močenia,
  • pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra,  
  • odkvapkávanie moču na konci močenia alebo krátko po vymočení.

Príznaky plnenia močového mechúra (zadržiavace):

  • potreba močiť častejšie než predtým, 
  • časté vstávanie v noci pre potrebu močenia (tzv. nyktúria),
  • náhle nutkania na močenie,
  • mimovoľný únik moču (inkontinencia).

Podpora funkcie prostaty a liečba 

Pozorné vyčkávanie
Pokiaľ máte nezhubne zväčšenú prostatu, ale netrpíte nepríjemnými ťažkosťami s močením, ktoré negatívne ovplyvňujú kvalitu vášho života, lekár obyčajne odporučí tzv. pozorné vyčkávanie. T.j. vysvetlí vám podstatu ochorenia, načrtne možnosti úpravy životného štýlu, aby sa zmiernili príznaky a bude si vás pozývať na pravidelné kontroly v niekoľko mesačných cykloch. Takto bude v priebehu ďalších mesiacov (alebo aj rokov) sledovať váš stav a v prípade zhoršenia príznakov vás zavčasu  začne liečiť. Už od prvých príznakov je prínosom užívanie výživových doplnkov  na podporu správnej funkcie prostaty a močových ciest. 

Rastlinné prípravky
Tieto prípravky sú vyrobené z rastlinných výťažkov, pri ktorých bol vedeckými štúdiami a/alebo tradičným použitím preukázaný pozitívny vplyv na funkciu prostaty a močových ciest pri miernych alebo stredných prejavoch. Medzi najpoužívanejšie patrí napr. extrakt zo Saw palmetta a pŕhľavy.  Nespornou výhodou týchto prírodných zložiek je aj fakt, že sa pri ich užívaní v podstate nevyskytujú závažné nežiaduce účinky.  

Lieky na predpis
Pri zhoršovaní obťažujúcich príznakov a s prihliadnutím na váš celkový stav môže lekár odporučiť lieky na predpis. Najčastejšie odporúčanou skupinou liečiv sú tzv. alfa-blokátory, ktoré pôsobia na zmiernenie príznakov prostredníctvom uvoľnenia hladkej svaloviny prostaty a hrdla močového mechúra. Tým zlepšujú prietok moču a zmierňujú pocit dráždenia močového mechúra.  
Inou možnosťou sú tzv. inhibítory 5alfa-reduktázy, ktoré  prispievajú nielen  k zmierneniu príznakov, ale spôsobujú aj pomalé zmenšovanie prostaty.  Liečba sa vzhľadom na potenciálne vedľajšie účinky na sexuálne funkcie obyčajne odporúča mužom so závažnejšími príznakmi. 

Operačné riešenie 
Iba v prípade závažných komplikácií (napr. zástava močenia) lekár zvažuje jedno z operačnych riešení. S rozvojom medicíny majú urológovia k dispozícii napr. tzv. minimálne invazívne metódy, ktoré minimalizujú riziko  komplikácií  a umožňujú krátku dobu rekonvalescencie.