VYŠETRENIE

Rôzne ochorenia prostaty sa môžu v jednotlivých štádiách prejavovať podobne, preto lekár robí väčšinou  sériu testov na vylúčenie či potvrdenie konkrétnych problémov s prostatou.   

Návšteva u lekára začína  obyčajne  rozhovorom, ktorého cieľom je získať čo najviac informácií o všetkých doterajších ťažkostiach i  životnom štýle a posúdiť dedičné riziko.  
Lekár vás môže taktiež požiadať o vyplnenie dotazníka IPSS (Medzinárodné skóre prostatických symptómov), ktorý mu pomôže lepšie objasniť jednotlivé príznaky a ich množstvo. Dotazník si môžete vyplniť a ihneď získať výsledok tu.

Štandardne potom nasleduje: 

  • rozbor moču na prípadné odhalenie infekcie v močových cestách alebo stôp krvi v moči; 
  • test PSA z krvi, ktorého zvýšená hladina môže indikovať zmeny v prostate; 
  • pohmatové vyšetrenie prostaty cez konečník, ktoré lekárovi umožní posúdiť jej veľkosť, tvar a konzistenciu. Toto vyšetrenie býva "strašiakom" pre mnohých mužov, ale väčšinou je  väčší problém skôr v ich predstavách než v zákroku samotnom. Toto rýchle vyšetrenie je tiež dôležitou podmienkou včasného záchytu nádorov. 

Medzi ďalšie vyšetrenia, ku ktorým môže pristúpiť urológ, patrí napr.:

  • uroflowmetria - jednoduchý test, pri ktorom sa močí do špeciálnej nádoby a elektronicky sa zaznamenáva prietok moču.  Toto vyšetrenie ukáže, či zväčšená prostata spôsobuje blokádu močovej rúry; 
  • ultrazvukové vyšetrenie pomáha stanoviť objem prostaty a taktiež umožňuje odhaliť prítomnosť ďalších možných komplikácií, ktoré sa môžu vyskytovať súčasne so zväčšenou  prostatou a môžu zhoršovať príznaky  alebo ovplyvňovať voľbu najvhodnejšej liečby.