Rakovina prostaty

Rakovina prostaty je jednou z najčastejších foriem rakoviny u mužov. Zhruba každému šiestemu mužovi je počas života diagnostikovaná rakovina prostaty. Vzhľadom na to, že rakovina prostaty sa rozširuje obyčajne pomaly, existuje vysoká šanca
na úspešnú liečbu, a to najmä v prípade včasného odhalenia. Preto sú u mužov po 50. roku veľmi dôležité pravidelné kontroly.
A skutočne je to tak, že rakovina prostaty býva odhalená v prevažnej väčšine prípadov náhodne,  na základe zvýšenej hladiny prostatického špecifického antigénu (PSA) v krvi.  

Riziko rakoviny prostaty sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom (zhruba dvaja z troch mužov s rakovinou prostaty sú vo veku nad 65 rokov). Ďalším faktorom môže byť rodinná anamnéza - ak má pacient otca alebo brata s rakovinou prostaty, riziko je u neho viac než dvojnásobné. Ohrozenejší sú aj muži, ktorí konzumujú tučné jedlá. 

Príznaky

Pokiaľ máte ťažkosti s močením, ako je nutkavá potreba močiť alebo odkvapkávanie po vymočení (tzv. postmikčný dribling),
či  vážne problémy s erekciou, mali by ste tento problém riešiť s vaším praktickým lekárom alebo urológom. V skutočnosti môže rakovina prostaty spôsobovať podobné príznaky ako BHP, preto len odborné lekárske vyšetrenie umožňuje vylúčiť alebo potvrdiť diagnózu rakoviny v ranej fáze. V prípade, že si všimnete krv v moči alebo v sperme, mali by ste bezodkladne navštíviť lekára. 

Liečba

Aby mohol váš lekár zistiť, či  vaše príznaky spôsobuje rakovina prostaty, položí vám otázky súvisiace s vašimi minulými zdravotnými problémami, vašou rodinnou anamnézou a štandardne vyšetrí prostatu, vrátane kontroly PSA v krvi, ktorého zvýšená hladina je jedným z ukazovateľov rakoviny prostaty (avšak zvýšenie PSA môžu spôsobiť aj iné dôvody, napríklad zápal prostaty).  
Iba v prípade, že tieto testy poukážu na možnú rakovinu prostaty, pošle vás váš lekár k urológovi s požiadavkou na biopsiu prostaty, ktorá je kľúčová pre konečnú diagnózu.  

Liečba rakoviny prostaty závisí od niekoľkých faktorov - napr. fázy choroby, vášho veku alebo celkového zdravotného stavu. Vďaka rýchlemu rozvoju lekárskej vedy v ostatných rokoch liečbu vykonávajú špecializovaní urológovia, ktorí vám odporučia a vysvetlia jej najlepšie možnosti.