RAST PROSTATY

K zväčšovaniu prostaty dochádza s pribúdajúcim vekom takmer u všetkých mužov. Napriek tomu, že zväčšená prostata (vo väčšine prípadov benígna hyperplázia prostaty) zriedkavo vykazuje príznaky pred 40. rokom veku, výskyt a príznaky sa s vekom zvyšujú.  Benígna hyperplázia prostaty postihuje takmer každého druhého muža po päťdesiatke. 

Prostata má zo začiatku veľkosť gaštana a je to orgán, ktorý postupne rastie  počas celého života. Pri narodení váži prostata iba niekoľko gramov. Fyziologický rast prostaty začína v priebehu pohlavného dozrievania v puberte a okolo 20. roku dosahuje prostata svoju dospelú veľkosť.  Druhé obdobie rastu začína po 30. roku veku. U muža okolo štyridsiatky má prostata už veľkosť marhule. Okolo šesťdesiatky môže byť ešte väčšia!

Faktory spôsobujúce rast prostaty 

 

U mužov s nasledujúcimi predispozíciami je vyššia pravdepodobnosť vzniku benígnej hyperplázie prostaty: 
- vek 40 rokov a viac, 
- dedičné predispozície (výskyt v rodine), 
- zdravotné ťažkosti, ako je obezita, srdcové a obehové choroby a diabetes 2. typu, 
- nedostatok pohybu.
Skutočná príčina zväčšenia prostaty však stále nie je známa.    

Faktory spojené so starnutím a zmeny v bunkách semenníkov, ako aj hladina mužského pohlavného hormónu, môžu hrať rolu v raste tejto žľazy. 
Muži produkujú mužský pohlavný hormón  po celý svoj život. Mužský pohlavný hormón má na svedomí vznik mužských znakov vrátane  svalovej hmoty a sily, rozloženia tuku, kostnej hmoty, rastu chlpov, zmeny hlasu a sexuálnej túžby. Mužský pohlavný hormón sa následne mení na DHT, mužský hormón, ktorý hrá rolu vo vývoji a raste prostaty. S pribúdajúcim vekom sa u mužov množstvo aktívneho  mužského pohlavného hormónu v krvi znižuje. Niektoré výskumy ukazujú, že aj pri poklese hladiny mužského pohlavného hormónu v krvi starší muži i naďalej produkujú a hromadia  vysoké hladiny DHT v prostate. Takto nahromadený DHT môže podporovať ďalší rast buniek prostaty.    

Ďalšia teória sa zameriava na skutočnosť, že okrem mužského pohlavného hormónu produkujú muži  aj malé množstvo ženského hormónu estrogénu. Vedecké štúdie naznačujú, že k benígnej  hyperplázii prostaty môže dochádzať vzhľadom na to, že vyšší podiel estrogénov vo vnútri prostaty zvyšuje aktivitu látok, ktoré podporujú rast prostatických buniek.  

 Dôsledky rastu prostaty 

 

Prostata obklopuje časť močovej rúry, a preto dochádza pri jej zväčšení k stláčaniu močovej rúry, čo spôsobuje problémy v odtoku moču. Pri zúženej močovej rúre sa aj močový mechúr  musí sťahovať oveľa silnejšie, aby vytlačil moč von z tela.   

Postupom času sa svalovina močového mechúra môže zosilňovať