POHYB AKO VŠELIEK

Zdravá prostata nie je zadarmo, čo si budeme nahovárať. Každý lekár vám potvrdí, že základným predpokladom je aktívny prístup k životu a zdravý životný štýl.

Práve pohyb je jednou z najúčinnejších metód, ako môžeme bojovať so zväčšením prostaty v dôsledku tzv. benígnej hyperplázie prostaty (BHP). Pravidelný, aj keď kratší tréning, a to najlepšie každý deň, nám pomôže udržovať telo fit, ale aj korigovať optimálnu váhu. Obezita má totiž na chorobách spojených s prostatou tiež svoj podiel. 
A ako teda na to? Venujte sa chôdzi, joggingu, hrajte tenis alebo skáčte cez švihadlo. To sú totiž tie najúčinnejšie  pohybové aktivity, ktoré majú na prostatu vplyv.  Ideálne je, keď tieto aeróbne športy skombinujete  s tzv. odporovým cvičením, ako je plávanie či fitnes cviky typu sed, ľah, kliky či dvíhanie činiek a závažia. Nemusíte sa vzdať ani cyklistiky. Zaobstarajte si však vystužené  cyklistické nohavice a špeciálne sedlo s otvorom, aby ste sa vyvarovali tlaku na prostatu. Vyhnite sa aj športovým aktivitám vonku  za veľmi chladného počasia, aby ste predišli prechladnutiu. 

V súvislosti s prevenciou prostaty sa pravdepodobne skôr či neskôr  stretnete s menom rakúského lekára Kegela. Ten je autorom cvikov na posilnenie a precvičenie svalov panvového dna, teda svalov nachádzajúcich sa medzi lonovou sponou panvy a kostrčou. Ale pozor - napriek tomu, že je toto cvičenie preukázateľne veľmi účinné, nie je pre každého.  Kegelových cvikov by sa mali vyvarovať muži, ktorí trpia napr. chronickou prostatitídou či chronickým syndrómom panvovej bolesti, teda ochoreniami, pri ktorých je, naopak, panvové svaly potrebné uvoľňovať. Vy, ktorým lekár Kegelove cviky odporučí, sa môžete tešiť na rad benefitov. Cvičenie je totiž veľmi ľahké a fyzicky nenáročné, dá sa robiť prakticky kdekoľvek bez povšimnutia okolia a navyše vás nebude stáť ani cent. Jeho základom je, zjednodušene povedané, opakované sťahovanie svalov panvového dna. Cielené posilňovanie tohto miesta na mužskom tele nielen účinne pomáha kontrolovať tok moču, ale preukázateľne zlepšuje sexuálne funkcie, nehovoriac  o pozitívnom účinku na sebavedomie.  
Na zdravie panvového dna priaznivo pôsobí aj joga, založená na jednoduchých pohyboch. Napríklad  Hatha joga pomáha pri zápaloch prostaty prostredníctvom série cvikov, ktoré dokážu až zázračne uvoľniť panvové orgány a plne ich tak prekrviť. Hormonálna jogová terapia pre mužov je zasa dynamická zostava cvikov, ktoré aktivujú špecifické žľazy so zameraním na semenníky, nadobličky, štítnu žľazu a hypofýzu.

Ak chcete pre svoju prostatu urobiť maximum, bez cvičenia sa nezaobídete. Aj keď vás to na začiatku bude možno stáť nechuť a prehováranie, výsledok bude stáť zato. Pravidelne sa hýbte, pite dostatok tekutín, jedzte  zdravo a hlavne si  udržujte pozitívny prístup k životu. Uvidíte, že to bude stále fajn! 

POHYB AKO VŠELIEK