OTÁZKY & ODPOVEDE

Aj keď je téma prostaty stále skôr intímnou záležitosťou, nemala by byť tabu. Naopak. Pochopením funkcie prostaty v mužskom tele a včasným poznaním rizík môžete lepšie predísť možným komplikáciám v budúcnosti! Tu ponúkame výber najčastejších otázok. Pokiaľ máte inú špecifickú otázku, stačí vyplniť anonymný formulár a naši odborníci vám radi  odpovedia.  

O prostate

AKO POZNÁM, ŽE MÁM PROBLÉMY S PROSTATOU?

Problémy s prostatou sa u mužov objavujú bežne s pribúdajúcim vekom. 

Pre prvé príznaky problémov s prostatou (okrem akútneho zápalu) je typické, že majú plazivý nástup a nie sú natoľko obťažujúce, takže im muži často ani nevenujú pozornosť alebo ich pripisujú na vrub pribúdajúcemu veku. 
 

Medzi prvotné "signály", pri ktorých už zbystria pozornosť, teda patrí:  

 • slabší prúd moču
 • prerušovaný prúd moču,
 • obťažnejšie močenie - napr. potreba zatlačiť pri začatí močenia. 

Ďalej sa môžu pridávať tieto ťažkosti: 

 • častejšie močenie ako prv, 
 • obťažujúce nutkanie na močenie niekoľkokrát za noc, 
 • pocit nevyprázdneného močového mechúra aj po vymočení, 
 • odkvapkávanie moču na konci močenia alebo do spodnej bielizne po vymočení, 
 • inkontinencia (mimovoľný únik moču) pri závažných stavoch.  

Je zaujímavé, že veľkosť prostaty nie  vždy priamo súvisí so závažnosťou príznakov, ktoré muž pociťuje. Opísanie subjektívnych príznakov pacientom je preto neoddeliteľnou súčasťou lekárskeho vyšetrenia prostaty.

ČO ZNAMENÁ SKRATKA BHP?
Benígna hyperplázia prostaty (alebo nezhubné zväčšenie prostaty) je častý problém s prostatou postihujúci obyčajne mužov vo veku nad 50 rokov. Zväčšovaním prostaty sa stláča močová rúra v mieste vývodu z močového mechúra. BHP tak môže negatívne ovplyvňovať močenie - silu prúdu moču, časté nutkanie na močenie a pod.  

Ak chcete získať viac informácií, kliknite  tu.
K AKÉMU LEKÁROVI MÁM ZÁJSŤ, AK MA TRÁPIA PROBLÉMY S PROSTATOU?
Preventívne a základné vyšetrenie môže urobiť praktický lekár, ktorý vás pri podozrení na akékoľvek zmeny prostaty pošle k urológovi.
KEDY MÁM ÍSŤ K LEKÁROVI?
Na preventívne prehliadky je vhodné začať chodiť pravidelne v päťdesiatke 1-krát za 1 - 2 roky.  V prípade, že niekto v rodine mal rakovinu  prostaty, odporúča sa začať už od veku 40 rokov. 

Niektoré zdravotné poisťovne preventívne prehliadky hradia alebo na ne prispievajú, stačí si overiť podmienky vašej poisťovne. 
AKO PREBIEHA VYŠETRENIE PROSTATY?
Štandardné vyšetrenie spočíva v celkovom zhodnotení subjektívnych príznakov, v rozbore krvi a moču a pohmatovom vyšetrení prostaty.  Viac informácií o vyšetrení nájdete tu.
Čo je PSA?
Prostatický špecifický antigén (PSA) je bielkovina, ktorá sa tvorí iba v prostatických žliazkach. Obsahuje ho prostatická tekutina a malá časť sa uvoľňuje do krvného riečiska. Hladina PSA  sa dá teda jednoducho zistiť z krvných testov. 

PSA testy sa používajú ako jedna z metód pre všeobecné určenie zmien v prostate (zväčšenie prostaty, zápal atď.). Hodnota PSA je však závislá napríklad aj od veku, veľkosti  prostaty a celkového zdravotného stavu. Kvôli určeniu presnej diagnózy pristupuje preto lekár k ďalším vyšetreniam. 
AKÚ LIEČBU MI LEKÁR ODPORUČÍ?

Lekár odporučí vhodnú liečbu na základe vyšetrení a stanovenej diagnózy. Voľba liečby závisí aj od "závažnosti" ťažkostí.  

V prvej fáze BHP (pri miernych ťažkostiach s močením) lekár obyčajne odporučí len tzv. "pozorné vyčkávanie" - bedlivé monitorovanie vášho stavu spolu s úpravou životného štýlu.  Už od prvých príznakov  je prínosom užívanie výživových doplnkov na podporu správnej funkcie  prostaty a močových ciest. 

Pri zhoršovaní príznakov alebo pri závažnejších stavoch zväčšenej prostaty pristúpi lekár k liečbe.  V súčasnej dobe sú najčastejšie odporúčanou liečbou podľa stavu ťažkostí:  

 • rastlinné preparáty so Saw palmettom,
 • alfa-blokátory,
 • inhibítory 5 alfa-reduktázy.

Iba v prípade závažných komplikácií odporučí lekár jedno z operačných riešení.   

MÔŽE ZMENA ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU POMÔCŤ PRI ZVÄČŠENEJ PROSTATE?

Drobné úpravy životného štýlu môžu zmierniť niektoré príznaky. Napríklad: 

 • ak obmedzíte príjem tekutín vo večerných hodinách, môžete znížiť početnosť nočného močenia; 
 • obmedzením konzumácie alkoholu alebo kávy predídete dráždeniu močového mechúra, ktoré vyvoláva nutkanie na močenie aj v prípade, že ešte nie je zaplnený; 
 • močenie v sede môže uľahčiť lepšie vyprázdnenie močového mechúra;  
 • sedavý spôsob života má negatívny vplyv na prostatu, preto sa odporúča dodržiavať v rámci týždňa pravidelný pohyb  (chôdza...).

 

O prostenalu

PREČO BY SOM MAL UŽÍVAŤ VÝROBKY PROSTENAL?

Prostenal ponúka účinné výrobky, ktoré podporujú správnu funkciu prostaty a močových ciest  a celkovú mužskú silu. Tieto výrobky boli vyvinuté na základe znalostí  o tradične používaných rastlinných výťažkoch  a najnovších vedeckých poznatkov.   

Vysoká kvalita a účinnosť prípravkov je zabezpečená vďaka: 

 • unikátnej  metóde spracovania účinných látok,  
 • historicky osvedčenému výrobcovi so zárukou kvality,
 • certifikácii GMP.
AKO MÁM UŽÍVAŤ VÝROBKY PROSTENAL?
Prostenal ponúka 2 produktové rady so špecifickými účinkami. Oba sú koncipované na užívanie jednej tablety denne:  

1) Prostenal CONTROL na zdravie prostaty a podporu potencie. 
Môže sa užívať kedykoľvek v priebehu dňa, najlepšie ráno s jedlom a pitím.   .

2) Prostenal NIGHT na zdravú prostatu a menej časté nočné vstávanie 
1 tabletu večer po jedle zapiť vodou. 
ZA AKO DLHO ZAČNE PROSTENAL ÚČINKOVAŤ?
Prostenal bol vyvinutý na dlhodobú podporu zdravia prostaty,  ale niektorí muži môžu vnímať subjektívne zlepšenie už o niekoľko týždňov. Odporúčame užívať  Prostenal CONTROL alebo NIGHT aspoň 2 mesiace  bez prerušenia, lebo tak môžu pomôcť udržovať trvalé zdravie prostaty.
MÔŽEM UŽÍVAŤ PRÍPRAVKY PROSTENAL SPOLU S ĎALŠÍMI LIEKMI?
Výrobky Prostenal sú výživové doplnky s kombináciou rastlinných extraktov, vitamínov a minerálnych látok. Žiadne kontraindikácie neboli dosiaľ zistené, pokiaľ však užívate predpísané lieky, odporúčame sa o užívaní výrobkov Prostenal® najprv poradiť s vaším lekárom.  
MAJÚ PRÍPRAVKY PROSTENAL NEJAKÉ VEDĽAJŠIE ÚČINKY?
Výrobky Prostenal sú výživové doplnky a ako také nemajú vo všeobecnosti žiadne vedľajšie účinky spôsobované kombináciou nutričných zložiek, pokiaľ pri užívaní dodržujete uvedené pokyny. Odporúčame však užívať  Prostenal po jedle a zapiť ho tekutinou, aby ste zabránili vzácnym, ale možným žalúdočným problémom. 
SOM DIABETIK. MÔŽEM BEZPEČNE UŽÍVAŤ PRÍPRAVKY PROSTENAL?
Výrobky Prostenal® neobsahujú cukor ani iné sacharidy.
MÔŽE PROSTENAL PODPORIŤ SEXUÁLNU VÝKONNOSŤ?

V takejto situácii vyskúšajte  Prostenal CONTROL. Obsahuje jedinečnú kombináciu zložiek, ktorá pomáha podporovať zdravú sexuálnu aktivitu: 

 • zinok prirodzene  podporuje normálnu hladinu testosterónu v krvi, 
 • výťažok  z Tribulus terrestris pomáha udržovať sexuálnu túžbu, 
 • kombinácia výťažkov zo Saw palmetta a pŕhľavy dvojdomej  podporuje zdravé funkcie prostaty a močových ciest, lebo  výskyt  problémov v dolnej časti  močových ciest môže byť u niektorých mužov predzvesťou problémov s potenciou. 
Nenašli ste doteraz odpoveď na všetko, čo vás o prostate a produktoch zaujíma?

Neváhajte sa opýtať! 

Verejná otázka: