MUŽSKÝ POHLAVNÝ HORMÓN

Viete o ňom, ale dosiaľ ste ho nijako zvlášť neriešili. Možno naň prišla reč s kamarátmi v súvislosti s jeho vplyvom na plešatenie alebo so zneužívaním v športe. Áno, je to ten doping, ktorý až zázračne dokáže vybudovať svalovú hmotu, zregenerovať organizmus a dodať telu silu. Býva tiež označovaný ako mužský pohlavný hormón.

Tento mužský hormón, ktorý sa z 2/3 tvorí v semenníkoch a okrem ďalších vlastností ovplyvňuje našu sexuálnu túžbu. Zlou správou je, že jeho hladina s vekom prirodzene klesá. Čím sme starší, tým menej jej produkujeme. Pokles začína okolo tridsiatky a každým rokom sa prehĺbi zhruba o 1 %. Príznaky  nedostatku sa však obyčajne neprejavia skôr ako po päťdesiatke. Ide však o nezvratný biologický proces, ktorému skôr či neskôr musí čeliť každý z nás. 
Už sme sa toho dotkli - ovplyvňuje libido a chuť na sex. A má vplyv aj na erekciu. Pôsobí totiž na mozgové receptory, ktoré fungujú ako spúšťače chemických reakcií, stimulujúce toporivé telieska. A to nie je zďaleka všetko. Nízka hladina hormonu  je zodpovedná za úbytok svalovej hmoty a jej nahradzovanie telesným tukom, ako aj za rednutie kostí vedúce k  osteoporóze.
Premýšľali ste niekedy, prečo máte menej energie, cítite sa vyčerpaní, ste náladoví alebo trpíte nespavosťou? Je dosť možné, že za to môže on. Významne totiž ovplyvňuje aj našu psychickú pohodu a duševné rozpoloženie. 
S poklesom hladiny mužského hormónu ide ruka v ruke aj termín andropauza, alebo ak chcete syndróm starnúceho muža. V podstate, aj keď veľmi zjednodušene, dá sa prirovnať k  ženskému prechodu (úbytok estrogénu v ženskom tele sa však deje rýchlo, ale muži strácajú pohlavný hormén dlhodobo  a postupne).

Ako však môžete zistiť stav hladiny? Ide to našťastie veľmi jednoducho v rámci preventívneho vyšetrenia - stačí si nechať odobrať vzorku krvi. Ak sa preukáže, že mužského hormónu máte menej, nemusíte sa hneď stresovať. Pokiaľ nemáte závažné problémy, liečba nie je nutná. Na trhu existuje rad prírodných prípravkov, ktoré dokážu hladinu hormónu v krvi prirodzene udržovať. Medzi najosvedčenejšie patrí saponín obsiahnutý v kotvičníku zemnom (Tribulus terrestris),  žerucha peruánska alebo kyselina D-asparágová (DAA). Ak lekár rozhodne, že aktívna starostlivosť nestačí, s najväčšou pravdepodobnosťou vám nasadí substitučnú hormonálnu liečbu. Pomocou nej vám bude chýbajúci hormón pravidelne dodávaný formou tabliet, injekciami alebo aplikáciou gélu na kožu. 

Podčiarknuté, spočítané - úbytok horménov k starnutiu patrí a nemá cenu si z neho robiť ťažkú hlavu. Je normálne, že sa nám postupne stráca chuť na sex a počet ranných erekcií, ale jeho hladina sa dá výživovými doplnkami podporovať a tak negatívne vplyvy  pri jeho nedostatku odďaľovať. Navyše nám pribúdajú skúsenosti a voľný čas, čo nám otvára dvere do iných "dimenzií". A to sú predsa vynikajúce vyhliadky!